20150902

Road Stories 3/5, John Steinbeck - Toulky s Charleym za poznáním Ameriky (1962)

Text: Tlampačrefresh článku z roku 2010

Jako správný Čech vyznávám Jana Wericha. Werich měl rád dobré jídlo a pití, krásné ženy, kouřil dobré doutníky a četl dobré knihy.

Kdysi v jakémsi časopise, jsem na čtvrté stránce zahlédl minirubričku nazvanou Kniha na mém nočním stolku. Psali tam, že pan Werich právě četl nového Steinbecka a že se mu to moc líbilo, protože jak známo Ameriku také procestoval, ovšem o něco dříve nežli Steinbeck. Zašel jsem tedy do antikvariátu a pan "Doktor" ji v regálu měl, cestopisnou knížku nazvanou Toulky s Charleym.

Je to jedna z posledních Steinbeckových knih a je bezvadně napsaná. Stárnoucí, slavný a dobře situovaný spisovatel zakoupí dodávku (typický americký pick-up) a nechá si na její šasi nastavět karavan. Ne tak luxusní a komfortní, jak je známe dnes, přesto dosti dobrý na cestu po Spojených státech. Zřejmě se v Johnu Steinbeckovi ozvaly geny jeho předků kolonizátorů - osadníků s vozy, dobývajících divoký západ. Svůj nový obytný automobil dobře vybavil věcmi nezbytnými i zbytečnými, pokřtil jej na Rosinantu po koníkovi Dona Quijota, naložil svého pudla Charleye a vyrazil.

Nepoznán, v té době nebyla média tak mocná jako dnes, se na cestě seznamuje s mnoha zajímavými lidmi a příjemně glosuje, jak na něj poválečná Amerika působí. Steinbeck lituje boření tradic a zrychlování životního tempa, ze zkušeností starce a sečtělého intelektuála správně tuší, že pokrok technický není vždy pokrokem lidství a změnou k lepšímu. Globalizace už se plíží jistě, zatím však nenápadně. V té době Amerika zbrojí, zuří studená válka, John Kennedy posílá vojáky k ochraně žáků tmavé pleti do New Orleans, ekonomicky jsou na tom USA dobře jako nikdy předtím ani potom. Silnice lemují moderní fastfoody a kolem nich se ženou tiráky plné zboží od pobřeží k pobřeží. Začínají legendami opředená šedesátá léta.
Werichova předmluva začíná slovy:
Čtu teď takovou krásnou knížku od Steinbecka, Cestování s Charleym …
Steinbeck jezdí, aby viděl - říká, že Ameriku posledních 25 let zanedbal, žije na jednom místě a nezná ji. Koupil si velký nákladní automobil s vestavěným domečkem.
Jezdí se psem Charleym a velice upřímně o všem možném hovoří …

Tak trochu smutný edit:
Mám tuto knížku velmi rád, vlastním ji dokonce dvakrát - jednu vázanou, druhou brožovanou. Při každém jejím čtení hořce lituji, že staré časy už se nevrátí.
Ale bylo vše tak, jak to Steinbeck napsal?
Kořením života je velký sen, lhát se nemá, ale snít se smí a pokud John Steinbeck svůj sen odvyprávěl, tak jak jsem to četl, je vše v pořádku.
http://www.odaha.com/tomas-odaha/recenze/cetba/john-steinbeck-toulky-charleym

PS Další v Česku uvedená Steinbeckova kniha je souborem esejů a komentářů o americké společnosti a má název O Americe a AmeričanechJejí obsah je plný zajímavých úvah o sociálním uspořádání USA a naleznete zde pár velmi zajímavých postřehů o fungování tržního kapitalismu v americké podobě. 

Road Stories 

a bonus: